4 vysokokalorické potraviny, ktoré sú skutočne zdravé

j

Autor: Veronika

}

12 máj, 2018

Mnoho ľudí si myslí, že potraviny s vysokým obsahom kalórií sú nezdravé. Avšak dôležité je rozlišovať, ktoré kalórie sú prospešné pre zdravie človeka a naopak, ktoré nám škodia. V tomto článku si predstavíme 4 vysokokalorické potraviny, ktoré sú v primeranom množstve zdravé. A ktoré to sú?

Pistácie

Mnohí sa boja konzumovať orechy, pretože si myslia, že majú veľký obsah tukov. Avšak dôležitejšia je kvalita tuku ako skonzumované množstvo. Zhruba 90% tukov v pistáciách pochádza z nenasýtených mastných tukov, takže pistácie sú naozaj kvalitné orechy. Navyše obsahujú bielkoviny a vlákninu, vďaka ktorým nepocítite hlad po celý deň.

Pistácie sú zdravé orechy

Hrozienka

Tvrdenie či presvedčenie, že všetko sušené ovocie je plné cukru a kalórií je mylné. Napríklad hrozienka sú šikovnou voľbou, pretože neobsahujú žiadne cukry, teda sú prirodzené a hlavne zdravé. Toto sušené ovocie je vhodné dokonca aj pre diabetikov (typu 2), pretože má pozitívny vplyv na hladinu glukózy po jedle. Dôležité je konzumovať správne množstvo – maximálne 2 polievkové lyžice.

Hrozienka neobsahujú žiadne cukry

Olivový olej

Olivový olej je kráľom zdravých potravín, vďaka mononasýteným tukom a zdroju antioxidantov. Ak pridáte olivový olej napríklad do šalátu (alebo iného jedla) môže pomôcť pri vstrebávaní určitých živín, ako sú vitamíny A a D. Odporúčané množstvo je maximálne jedna polievková lyžica.

Olivový olej je kráľom zdravých potravín

Horká čokoláda

Horká čokoláda s minimálnym 70%-ným podielom kakaa je plná flavonoidov, ktoré sú prospešné pre zdravie človeka. Dokonca i výskum naznačuje, že po skonzumovaní tejto potraviny sa váš krvný tlak a hladina cholesterolu znížia. Potešte sa takouto odmenou, no pamätajte, že nie je dobré konzumovať viac ako 1 tabličku za deň.

Odoberať
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Autor článku

Veronika

Dlhodobo sa zaujímam o tému zdravia a zdravej výživy. Mojou vášňou je varenie rýchlych a zdravých jedál.

Ďalšie články

7 tipov, ako schudnúť z brucha

7 tipov, ako schudnúť z brucha

Tuk na bruchu často netrápi len ľudí s nadváhou, ale aj tých, ktorí sú štíhli. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí sa rozhodli spraviť niečo so...

Chudnutie a jojo efekt. Ako sa mu vyhnúť?

Chudnutie a jojo efekt. Ako sa mu vyhnúť?

Možno to poznáte. Podarí sa vám za krátku dobu zhodiť niekoľko nadbytočných kíl, no už po niekoľkých týždňoch sú kilá naspäť, prípadne je vaša váha...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mohlo by vás zaujímať