10 tipov na nápoje na chudnutie

j

Autor: Redakcia

}

26 aug, 2021

Azda každý z nás vie, aké nápoje sú zdravé a aké nie. Kým voda sa považuje za nápoj prospešný zdraviu, rôzne presladené sýtené limonády, alkohol a energetické drinky môžu zvýšiť hladinu cukru v krvi a priniesť aj kilá navyše.

Voda však nie je jediným nápojom, ktorý sa môže hodiť pri chudnutí. Áno, na chudnutie má vplyv hlavne jedálniček a pohyb, avšak pozornosť treba venovať aj pitnému režimu. To, čo pijeme, vplýva nielen na naše trávenie ale aj metabolizmus.

V tomto článku vám prinášame zoznam nápojov, ktoré si z bežných surovín ľahko pripravíte aj doma. Ide o nápoje, ktoré pomáhajú zlepšiť metabolizmus a prispievajú ku chudnutiu.

Voda

Čím iným začať tento zoznam, ako obyčajnou čistou vodou. Vedci zistili, že náš výdaj energie v kľudovom režime (bez pohybu) sa do 10 minút od vypitia vody môže zvýšiť o 24-30%. Okrem toho voda napomáha k činnosti obličiek a pečeni.

Je tiež známe, že veľakrát ani nie sme hladný, ale jednoducho smädný. Takže predtým, než otvoríte chladničku, napite sa vody.

voda

Jablčný ocot

Pravdepodobne sa aj u vás v kuchyni nachádza jablčný ocot. Táto štúdia skúmala skutočnosť, či kyselina octová, dokáže u zvierat potlačiť telesný tuk. Študenti v štúdii konzumovali 1 alebo 2 polievkové lyžice octu počas troch mesiacov a zistilo sa, že tí, ktorí ho denne konzumovali, schudli v priemere o 2 až 4 libry. Taktiež mali nižšie triglyceridy v porovnaní s tými, ktorí jablčný ocot neprijímali.

Potvrdilo sa tak, že kyselina octová napomáha odburávať tuk. Nakoľko má samotný ocot veľmi výraznú chuť, je dobré zmiešať si ho s vlažnou vodou.

Najlepší čas pitie jablčného octu je pred jedlom, nakoľko pomáha znížiť nadmernú konzumáciu jedla, čo je dobré pre vaše zdravie.

Voda s citrónom

Čistá voda vám už možno nechutí, no oveľa lepšie, ako siahnuť po nezdravom sladenom nápoji, je ochutiť si vodu citrónom. Nielenže tým pomôžete naštartovať svoj metabolizmus, ale telo doplníte aj o vitamín C a minerály.

Ide o nízkokalorickú možnosť, ako si ochutiť čistú vodu. Ale pozor, s citrónmi to príliš nepreháňajte, pretože kyselina, ktorú citrón obsahuje, môže nepriaznivo ovplyvniť zubnú sklovinu. Dostatočne si preto nápoj zrieďte vodou, aby ste ho nemali príliš kyslý.

voda s citrónom

Zelený čaj

Medzi populárne nápoje na chudnutie patrí práve zelený čaj. Je to aj vďaka vysokému obsahu antioxidantov a katechínov, čo pomáha naštartovať náš metabolizmus. V prípade, že vám nechutí čistý zelený čaj, môžete si ho dochutiť troškou medu. Piť ho môžete nielen za tepla, ale aj za studena, tak ako vám najlepšie vyhovuje.

Navyše, zelený čaj navyše obsahuje kofeín, ktorý môže pomôcť s chudnutím zvýšením energetickej hladiny a zlepšením výkonu počas cvičenia.

Matcha je druh zeleného čaju, ktorý obsahuje vyššie množstvo katechínov, čo z neho robí dobrú voľbu pri chudnutí. Kvalitný zelený Matcha čaj kúpite aj tu. 

Kokosová voda

Kokosová voda je obľúbená nielen pre svoju jedinečnú chuť, ale aj preto, že dokáže osviežiť a doplniť naše telo o vitamíny a minerály.

A keďže má nízky obsah kalórií a obsahuje enzýmy podporujúce trávenie, je vhodná aj ako nápoj pri chudnutí. Pomáha tiež naštartovať metabolizmus a ako sme si už hovorili, čím vyššia je rýchlosť metabolizmu, tým viac tuku spálime.

Ďalšou výhodou z pohľadu chudnutia je, že kokosová voda dodáva pocit sýtosti, takže sa zbytočne neprejedáme.

BIO 100% čistá kokosová voda

Nápoj z feniklových semienok

Mnoho ľudí považuje semienka feniklu za pomocníka pri chudnutí, pretože obsahujú vlákninu, ktorá potlačuje záchvaty hladu.

Môžete si pripraviť buď feniklový nápoj alebo rovno čaj. Na prípravu feniklovej vody stačí jedna alebo dve čajové lyžičky feniklových semienok. Pridajte ich do pohára vody a nechajte postáť cez noc. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak nasledujúce ráno vypijete tento pohár vody na prázdny žalúdok.

Ak si chcete pripraviť feniklový čaj, vezmite jednu čajovú lyžičku feniklových semienok a pridajte ich do šálky horúcej vody. Dbajte na to, aby ste semienka nevarili vo vode, pretože by to mohlo zabiť väčšinu ich živín.

Feniklové semienka obsahujú mnoho antioxidantov, vďaka čomu z tela odplavíme prebytočné toxíny. Taktiež zmierňujú  tráviace ťažkosti a nadúvanie.

feniklové semienka

Psyllium s vodou

Aj psyllium môže byť skvelým doplnkom, ktorý vám môže pomôcť udržať si zdravú hmotnosť. Experti uvádzajú, že táto vláknina môže privodiť pocit plnosti, čo nám zabráni prejedať sa.

Ako vyplýva zo štúdie uverejnenej v časopise Appetite, počas troch dní pred raňajkami a obedom užívali psyllium, nahlásili menší hlad a väčšiu plnosť než tí, ktorým bolo podávané placebo.

Psyllium s vodou nie je najchutnejšie, takže pokiaľ vás táto kombinácia neosloví, môžete ho do jedálnička zaradiť aj v inej forme (napríklad ho primiešať pri pečení chleba).

Psyllium 300 gramov

Psyllium 200 gramov

Zázvorový čaj

Zázvor sa bežne používa ako liečivo pri nachladnutí či nevoľnosti a taktiež ako dochucovadlo pri mnohých jedlách. Viacero štúdií tiež preukázalo, že zázvor má priaznivý vplyv na chudnutie. Jedna štúdia na 10 mužoch s nadváhou zistila, že počas obdobia, kedy na raňajky vypili 2 gramy zázvorového prášku rozpusteného v horúcej vode, zaznamenali zvýšenú plnosť a znížený hlad v porovnaní s dňami, keď nepili žiadny zázvorový čaj.

Zeleninové šťavy s nízkym obsahom sodíka

Ako hovorí dietologička Sue Heikkinen, zeleninové šťavy sú skvelým zdrojom draslíka a vitamínu C, pričom majú oveľa nižší obsah cukru ako ovocné šťavy.

Zeleninové šťavy prinášajú viacero výhod. Pomáhajú zrýchliť metabolizmus a tým spaľovanie tukov a zároveň nášmu telu dodávajú živiny. Taktiež pôsobia ako silný antioxidant, ktorý z nášho tela vylúči škodlivé toxíny.

Ideálna je napríklad mrkvová šťava, ktorá má nízky obsah kalórií a je plná vlákniny. To znamená, že nás na dlhší čas dokáže zasýtiť.

Káva

káva

Možno prekvapivý nápoj v tomto zozname, no aj káva môže mať pozitívny vplyv na chudnutie. Ako ukázala štúdia z Harvardu, pitie štyroch šálok kávy každý deň zníži telesný tuk asi o 4%. Vedci sa domnievajú, že strata tuku nebola spôsobená zmenou v stravovaní či fyzickou aktivitou, ale tým, že kofeín zrýchlil metabolizmus.

Čistá čierna káva je takmer bez kalórii, takže ak chcete schudnúť, nepridávajte si do kávy veľa smotany a vynechajte cukor.

Instantná káva na podporu chudnutia

Nápoje nevhodné na chudnutie

Teraz sa pozrime na niekoľko nápojov, ktoré sú počas chudnutia nevhodné. Pokiaľ to s chudnutím myslíte vážne, tieto nápoje by ste z pitného režimu mali vynechať.

Alkohol – nie nadarmo sa hovorí, že z piva rastie brucho. Časté pitie alkoholu brzdí schopnosť nášho tela spaľovať tuky. Taktiež môže narušiť hormóny, ktoré ovládajú sýtosť. Preto mnoho ľudí už po niekoľkých pohárikov vyhladne a natláča sa do chladničky.

Sladené limonády – zrejme nikto nepochybuje, že rôzne sladké malinovky nie sú zdraviu prospešné a už vôbec sa nehodia ako súčasť pitného režimu v chudnutí.  Štúdia, v ktorej bolo zapojených 2596 dospelých ľudí zistila, že keď denne pili sladené nápoje, ich objem viscerálneho tuku bol až o 10% vyšší ako u tých, ktorí tieto nápoje nepili.

Milkshake – nemusíme pripomínať, že mliečny koktejl z fastfoodov obsahuje veľa cukrov či transtuky. Často je v ňom pridaná aj šľahačka či rôzne cukrovinky, takže ide o kalorickú pecku nevhodnú na chudnutie.

Rôzne ovocné nápoje a džúsy – stavové zmesi, ktorých sú plné supermarkety, často obsahujú málo ovocnej šťavy (5-10%). Častou zložkou týchto nápojov je voda a kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy.

Záver

V tomto článku sme si priblížili nápoje, ktoré podporia vaše chudnutie. Tieto nápoje priam dokonale nahradia rôzne vysokokalorické drinky a vaše telo tiež obohatia o minerály a vitamíny. Navyše napomáhajú tráveniu a zrýchľujú metabolizmus. Takže ak si nabudúce budete chcieť naliať nejakú presladenú malinovku, siahnite radšej po vode s citrónom, zelenom čaji či kokosovej vode.

Odoberať
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Autor článku

Redakcia

Redakcia portálu Vitalweb

Ďalšie články

7 tipov, ako schudnúť z brucha

7 tipov, ako schudnúť z brucha

Tuk na bruchu často netrápi len ľudí s nadváhou, ale aj tých, ktorí sú štíhli. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí sa rozhodli spraviť niečo so...

Chudnutie a jojo efekt. Ako sa mu vyhnúť?

Chudnutie a jojo efekt. Ako sa mu vyhnúť?

Možno to poznáte. Podarí sa vám za krátku dobu zhodiť niekoľko nadbytočných kíl, no už po niekoľkých týždňoch sú kilá naspäť, prípadne je vaša váha...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mohlo by vás zaujímať