5 jednoduchých krokov pre zdravší deň

j

Autor: Veronika

}

17 máj, 2018

Presedlať na zdravý životný štýl nemusí byť vôbec ťažké. Dokonca i malé zmeny môžu mať veľké výsledky. Prečítajte si nasledujúcich päť krokov, ktoré sú nielen jednoduché, ale vďaka nim môžete i vy začať zdravší deň.

Raňajkujte

Určite ste už počuli, že  raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Ale ruku na srdce, naozaj ich nevynechávate?

Každý človek keď sa ráno zobudí, potrebuje svoje telo naštartovať. Potrebuje dotankovať palivo. Nemôžete očakávať, že vaše telo bude zdravé, pokiaľ sa o neho nebudete poriadne starať. Priznajte sa, koľkí z vás namiesto raňajok uprednostnia teplú kávu s cigaretkou?

Ak vynechávate raňajky len preto, že nestíhate, môžeme vám pomôcť – jednoducho si pripravte večer napríklad ovsenú kašu. Existuje i  množstvo rýchlych receptov, ktoré si viete pripraviť do pár minút a raňajky sú na svete. Úplne stačí, ak si dáte len jogurt s vločkami a ovocím a už sú raňajky na svete.

Takže nezabúdajte, že raňajky sú základom dňa.

Raňajky sú dôležité

Plánujte si jedálniček dopredu

Pokiaľ chodíte na obedy, tak je viac než isté, že urobíte impulzívne a teda nezdravé rozhodnutie výberu jedla. Však kto by odolal výbornému maďarskému gulášu či nebodaj vyprážanému syru s hranolkami? A zabudnite aj na rýchle občerstvenia, pretože tie sa hemdžia kalóriami.

Správnou stratégiou je naplánovanie si jedálnička na celý týždeň. Počas víkendu (alebo i iného voľného dňa)  si spíšte, aké jedlá budete variť (čím viac ovocia a zeleniny, tým lepšie) a choďte si nakúpiť suroviny na prípravu. Samozrejme, striktne sa držte zoznamu, aby sa vo vašom nákupnom košíku náhodou neobjavila nejaká sladká mlsota. A ak aj máte chuť na sladké, dajte si horkú čokoládu s vyšším podielom kakaa (zhruba 70%) alebo si nakrájajte ovocie a polejte napríklad agávovým sirup. Výborná pochúťka a popritom i zdravá .

Ovocie a zelenina obsahujú vlákninu

Dbajte na dostatočný príjem bielkovín a vlákniny

Pri výbere potravín, nezabúdajte na dostatok bielkovín a vlákniny. Je veľmi dôležité, aby ste pri každom jedle mali dostatok týchto dvoch živín. Ak máte dostatok bielkovín a vlákniny, budete sa cítiť spokojní a hlavne najedení celé hodiny  a tým pádom nebudete pociťovať hlad.

Nedávny výskum podporuje tvrdenie, že príjem bielkovín je silne viazaný na pocit plnosti. Podobné štúdie ukazujú, že bielkoviny prispievajú k zníženiu chuti do jedla, čo môže viesť k strate hmotnosti. Veľkým zdrojom vlákniny sú ovocie a zelenina.

Tak ak máte neustále pocit hladu, potom je dosť pravdepodobné, že vám chýbajú tieto životne dôležité živiny. Zaraďte ich do svojho jedálnička.

Pre zdravý život je dôležitý pohyb

Hýbte sa

Je úplne jedno, či sa budete venovať nejakému športu alebo si pôjdete zacvičiť do fitka. Hlavne sa hýbte.

A ak si práve hovoríte, že nie ste športový typ a ani fitko vás nebaví, potom máme pre vás riešenie. Existujú aj zaujímavejšie alternatívy cvičení ako napríklad jumping, zumba či joga. Stačí sa len odhodlať a dôležité je začať. Zo začiatku možno pocítite nejakú tú svalovicu, ale rozhodne sa vám časom vaše telo zavďačí.

A čo tí, ktorých neoslovila ani jedna z vyššie spomínaných aktivít? Tak tí môžu chodiť na prechádzku. Dokonca i výskum potvrdzuje, že najzdravšie krajiny majú jednu spoločnú vec: chôdzu.

Prijímajte dostatok tekutín

Pite dostatok tekutín

Poznáte aj vy ten pocit neustáleho hladu? Niekedy stačí vypiť pohár vody a hlad je zahnaný. Môže to byť spôsobené tým, že neprijímate dostatok tekutín. Preto si treba dať pozor na zbytočné prejedanie sa. Radšej sa napite vody, pretože smäd môže byť prezlečený za hlad.

Okrem toho, dokonca i vaše bunky potrebujú vodu, aby mohli správne fungovať. Takže nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín počas celého dňa. Odporúča sa vypiť minimálne dva litre tekutín. Najlepšie, ak zvolíte čistú vodu, prípadne nesladené čaje. Hlavne sa vyhnite rôznym sladeným nápojom.

 

Odoberať
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Autor článku

Veronika

Dlhodobo sa zaujímam o tému zdravia a zdravej výživy. Mojou vášňou je varenie rýchlych a zdravých jedál.

Ďalšie články

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mohlo by vás zaujímať