Chudnutie a jojo efekt. Ako sa mu vyhnúť?

j

Autor: Redakcia

}

18 okt, 2021

Možno to poznáte. Podarí sa vám za krátku dobu zhodiť niekoľko nadbytočných kíl, no už po niekoľkých týždňoch sú kilá naspäť, prípadne je vaša váha ešte väčšia, než pred chudnutím. Presne tomuto sa hovorí jojo efekt.

Wikipedia tento efekt definuje ako opätovné zvýšenie telesnej hmotnosti po jej predošlej cielenej redukcii, pričom opätovné pribratie je spravidla ešte väčšie, než bola pôvodná redukcia.

Prečo sa tento efekt objavuje a ako vzniká?

Jojo efekt je väčšinou dôsledkom rýchlych a drastických diét, pri ktorých človek doslova hladuje. V tomto období, kedy obmedzujeme príjem potravín (energie), sa náš organizmus prepne na akýsi „úsporný“ režim a obmedzí spaľovanie živín.

Avšak akonáhle s takouto diétou skončíme, naše telo využíva situáciu, kedy sa mu dostáva dostatok potravy a pre istotu si začne ukladať nadbytočné zásoby energie aj do tukových zásob. Organizmus si teda povie niečo v štýle: radšej si spravím zásoby, ak by sa človek opäť rozhodol takto drasticky hladovať.

A jojo efekt je na svete.

Navyše, počas diéty nestrácame iba telesný tuk, ale aj svalovú hmotu. Avšak tuk sa po chudnutí získava ľahšie, čiže výsledkom môže byť celkový úbytok svalov.

Dá sa povedať, že JOJO EFEKT = zhodenie tukov aj svalstva, ale následné nabratie iba tukov.

Ak sa tento proces opakuje, dostanete sa do začarovaného kruhu a skomplikuje vám to ďalšie chudnutie. Navyše, jojo efekt môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Ako vyplýva z tejto štúdie, neustále zmeny hmotnosti sa spájajú so zužovaním tepien.

Ako sa jojo efektu vyhnúť?

Pokiaľ chcete dosiahnuť udržateľnú telesnú hmotnosť, vyhnite sa „zázračným rýchlym diétam“ a namiesto toho si osvojte zdravé stravovacie návyky a aktívny životný štýl.

Zdravý a vyvážený jedálničiek

Zamerajte sa na vyváženú stravu a vyhnite sa prázdnym kalóriám ako je biele pečivo či limonády. Dbajte na to, aby ste telo neoberali o dôležité živiny a do jedálnička zaraďte sacharidy aj bielkoviny. Práve bielkoviny zabraňujú strate svalovej hmoty a udržia vás sýtych po dlhšiu dobu. Pretože práve pri jojo efekte dochádza k tomu, že počas diéty síce zhodíme tuky aj svaly, no naspäť naberieme iba tuky. Základom je, aby vám v stave nevznikol príliš veľký energetický deficit.

Špenát je dobrým zdrojom kyseliny listovej

Pravidelne cvičte

Pravidelné cvičenie je pre naše telo prospešné a pomáha naštartovať náš metabolizmus. Takže pokiaľ chcete schudnúť, vylihovaním pred televíziou to nedosiahnete. Musíte prejsť na aktívny životný štýl.

Nemusíte hneď chodiť do fitness centra, stačí ak začnete s chôdzou, pridáte jednoduché cviky na doma alebo začnete behať. Dôležitá je pravidelnosť. Takže aj keď dosiahnete cieľovú váhu, v cvičení pokračujte. Obmedzíte tým jojo efekt.

Dostatočný pitný režim

Voda patrí medzi obľúbené nápoje na chudnutie. Vedeli ste, že keď sa napijete vody pred jedlom, znížite tým chuť na jedlo? Veľakrát nie sme hladní, ale smädní. Tým, že voda zaplní miesto v našom žalúdku, cítime sa menej hladní.

Vyhnite sa stresu

Aby ste zostali zdraví a v dobrej kondícii, musíte sa čo najviac vyhýbať stresu. Keď sme v strese, naše telo reaguje zvýšením hladiny kortizolu. A ako preukázala táto štúdia, kortizol je nielen stresovým hormónom, ale tiež stimuluje chuť do jedla. Doprajte telu regeneráciu a dostatok spánku, nebojte sa tiež vyhľadať podporu u blízkych a hlavne neprestávajte pozitívne myslieť.

Rozumná diéta

Vyhnite sa drastickým diétam, pri ktorých zhodíte veľa kíl za veľmi krátku dobu. Nájdite si radšej takú diétu, pri ktorej dokážete zostať dlhšie. Radšej pomalšie ale konzistentné chudnutie, ako rapídna strata hmotnosti a hroziaci jojo efekt. Pri zdravom chudnutí by ste mali zhodiť približne 0,5 – 1,5 kg za týždeň.

Odoberať
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Autor článku

Redakcia

Redakcia portálu Vitalweb

Ďalšie články

7 tipov, ako schudnúť z brucha

7 tipov, ako schudnúť z brucha

Tuk na bruchu často netrápi len ľudí s nadváhou, ale aj tých, ktorí sú štíhli. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí sa rozhodli spraviť niečo so...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mohlo by vás zaujímať