Čo je to jablčný ocot a aký má vplyv na chudnutie?

j

Autor: Redakcia

}

11 okt, 2021

Jablčný ocot sa vyrába z kvasených jabĺk a vody. Rovnako ako ostatné octy, aj tento má 5 percentnú kyslosť. V obchodoch môžeme nájsť rôzne druhy jablčných octov. Ten, s ktorým sa bežne stretávame je destilovaný, čistý bez farby.

Surový, nefiltrovaný alebo nepasterizovaný ocot však obsahuje zakalenú látku, ktorá sa v zmesi vznáša, ktorá je tvorená prírodnými enzýmami počas fermentácie. To však nie je problém, vláknitá látka sa zvyčajne usadzuje na dne fľaše. Tiež je pre zdravie úplne bezpečná, tak je možné ju konzumovať. Jablčný ocot nie je potrebné uchovávať v chladničke a vydrží veľmi dlho, má takmer neobmedzenú dobu použiteľnosti, a to aj keď sa viac zakalí.

Zriedený jablčný ocot má minimum kalórií, neobsahuje žiaden tuk sacharidy, bielkoviny alebo vlákninu. Môžete to považovať za skvelý spôsob, ako dodať jedlám dávku chuti bez pridania kalórií alebo soli.

Jablčný ocot získal status superpotraviny a jeho fanúšikovia tvrdia, že dokáže vyliečiť takmer všetko, od priberania na váhe, problémy s trávením, až po problémy s pokožkou.

Jablčný ocot a chudnutie

Po tisíce rokov sa prípravky obsahujúce ocot používajú pre svoje predpokladané liečivé vlastnosti. Používali sa napríklad na zvýšenie sily, na detoxikáciu, ako antibiotikum a dokonca aj na liečbu skorbutu. V poslednom čase sa o jablčnom octe hovorí aj ako o prostriedku na chudnutie.

Vedci viedli štúdiu na obéznych potkanoch a myšiach, a zistili, že kyselina octová môže zabrániť ukladaniu tukov a zlepšiť ich metabolizmus. Iná štúdia bola vykonaná v roku 2009, zúčastnilo sa jej 175 ľudí. Každý deň skonzumovali nápoj obsahujúci 0, 1 alebo 2 polievkové lyžice octu. Po troch mesiacoch tí, ktorí konzumovali ocot, mierne schudli a mali nižšie hladiny triglyceridov ako tí, ktorí ocot nepili.

Iná malá štúdia zistila, že konzumácia octu podporuje pocit plnosti po jedle, bohužiaľ ale ľuďom spôsobila nevoľnosť. Novšej štúdie sa zúčastnilo 39 ľudí. Počas 12 týždňov dodržiavali redukčnú diétu s obmedzeným počtom kalórií. Jedna skupina mala k diéte užívať jablčný ocot, druhá ocot neužívala. Ľudia konzumujúci ocot schudli viac ako tí druhí. Štúdie naznačujú, že ocot môže pomôcť odbúrať sacharidy, najmä škroby.

Keď konzumujete malé množstvo kyseliny octovej, ktorú jablčný ocot obsahuje, zlúčenina môže aktivovať váš metabolizmus a pomôcť vášmu telu využívať tuk ako formu energie, nie ho ukladať.

jablčný ocot

Pomôže s vysokým cholesterolom aj cukrovkou

S vysokou hmotnosťou sa vyskytujú aj ďalšie problémy, napríklad vysoký cholesterol. Štúdia na obéznych potkanoch ukázala, že denné užívanie jablčného octu môže viesť k zníženiu celkového cholesterolu, LDL – zlého – cholesterolu a triglyceridov kvôli jeho antioxidačným výhodám.

Ďalším benefitom octu je, že môže pomôcť ľuďom s cukrovkou 2. typu. Štúdia v časopise Annals of Nutrition and Metabolism zistila, že užívanie 2 čajových lyžičiek octu s jedlom obsahujúcim komplexné uhľohydráty zníži postprandiálnu glykémiu (nárast krvného cukru po jedle) o 20 percent v porovnaní s placebom.

Iná štúdia, uverejnená v Európskom vestníku klinickej výživy, ktorá sa zamerala na kyselinu octovú, zistila, že ľudia užívajúci ocot pred jedlom majú zlepšenú inzulínovú odpoveď. Štúdia z roku 2007 ukázala, že pitie jablčného octu pred spaním súvisí s nižšou hladinou glukózy nalačno ráno a ďalšia v roku 2013 ukázala, že jeho pitie pred jedlom znížilo hladinu cukru v krvi. Je samozrejmé, že ak máte cukrovku 2. typu, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom o najlepšom spôsobe liečby so zahrnutím jablčného octu.

Dávkovanie jablčného octu

Neexistuje univerzálne dávkovanie jablčného octu a odporúčania sa líšia. Harvardská univerzita poukazuje na to, že väčšina odporúčaní na pitie zriedeného jablčného octu je 1 až 2 čajové lyžičky pred jedlom alebo počas jedla. Na konzumáciu jablčného octu je najlepšie ho rozmiešať vo vode alebo pridať do jedla.

 

Odoberať
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Autor článku

Redakcia

Redakcia portálu Vitalweb

Ďalšie články

7 tipov, ako schudnúť z brucha

7 tipov, ako schudnúť z brucha

Tuk na bruchu často netrápi len ľudí s nadváhou, ale aj tých, ktorí sú štíhli. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí sa rozhodli spraviť niečo so...

Chudnutie a jojo efekt. Ako sa mu vyhnúť?

Chudnutie a jojo efekt. Ako sa mu vyhnúť?

Možno to poznáte. Podarí sa vám za krátku dobu zhodiť niekoľko nadbytočných kíl, no už po niekoľkých týždňoch sú kilá naspäť, prípadne je vaša váha...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mohlo by vás zaujímať