Ak sa práve snažíte zbaviť nadbytočného brušného tuku, určite vás zaujíma, či je napríklad riešením beh. Bohužiaľ, beh nie je garanciou redukcie váhy. Navyše nie je ani zaručeným spôsobom, ako sa zbaviť pneumatiky na bruchu, pivného brucha alebo akokoľvek tento tuk nazývate.

Je takisto pravdou, že sa nezbavíte tuku v brušnej oblasti ani zacielením brucho špeciálnymi cvikmi ako je sed-ľah alebo iné cvičenia na brucho.

Aby ste sa zbavili brušného tuku, musíte zredukovať svoj celkový tuk v tele. Zatiaľ čo beh vám môže pomôcť zbaviť sa tuku, oveľa viac dosiahnete tým, ak ho skombinujete so zdravou, nízko kalorickou diétou. A aj potom je to na vašej genetike, ktorá sa rozhodne, z ktorých častí tela odíde tuk najskôr.

Spôsoby, ako sa zbaviť tuku na bruchu

Niekoľko tipov na redukciu hmotnosti (a ako výsledok, aj brušného tuku) vďaka behu a zdravej, nízko kalorickej diéte:

Kardio cvičenie: Doprajte si minimálne 30 minútové kardio cvičenie v určitej zóne tepu po väčšinu dňa v týždni. Aby ste sa vyhli zraneniam a tomu, že vás to prestane baviť, striedajte beh a iné tréningové aktivity, ako bicyklovanie, eliptický trenažér, tanec, plávanie alebo turistiku.

10,000 krokov: Niektorým ľuďom pomáha, ak si sledujú denný počet krokov. Priemerný počet krokov denne na predchádzanie priberania je 10 000. Ak sa snažíte váhu zredukovať, zamerajte sa na vyšší počet krokov.

Silový tréning: Zahrňte do cvičenia aj silový tréning aspoň dva krát do týždňa. Nepotrebujete ani navštíviť posilňovňu, všetky tieto cvičenia je možné vykonávať doma. Nezabudnite posilňovať rovnomerne hornú aj dolnú časť tela, takisto ako aj posilňovacie cvičenia.

Stanovte si svoj kalorický cieľ: Používajte dennú kalorickú kalkulačku na stanovenie potrebného denného množstva kalórií. Akonáhle si stanovíte toto číslo, je treba si stanoviť aj úbytok – vďaka kombinácii diéty alebo cvičenia – cca 3500 kalórií týždenne (alebo 500 denne) pre dosiahnutie pokroku v chudnutí.

Stravovací denník: Zapisujte si všetko, čo zjete a vypijete, aby ste mali prehľad, koľko kalórií denne prijmete a zároveň mohli popracovať na odstránení stravovacích zlozvykov. Nebudete mať toľko chuť prejedať sa, pretože viete, že každé sústo budete musieť zapísať.

Urobte malé zmeny v stravovaní: Sústreďte sa na malé zmeny vo vašom stravovaní namiesto veľkých krokov, napríklad vyhýbajte sa sladeným nápojom a pridajte si viac ovocia a zeleniny.

Vyhnite sa polotovarom: Ingrediencie v polotovaroch a rýchlych snackoch sú často kombináciou mastných kyselín, pridaných cukrov a soli. Tieto tri prísady, ktorými sú presýtené, vám podstatne sťažia proces redukcie váhy.

Sledovanie porcií: Sledujte si veľkosť porcií, napríklad po behaní, keď  pociťujte potrebu jesť trošku viac a doplniť všetky tie kalórie, ktoré ste spálili počas behu. Predpripravte si doma zásobu snackov s hodnotou 100 kalórií, takže nebudete mať chuť na rôzne sladké bomby. Ak jete mimo domu – podeľte sa o jedlo alebo zjedzte len polovicu a zbytok si nechajte zabaliť domov.

Kontrolujte informačné štítky na potravinách: Ak je potravina nízkotučná, neznamená to, že neobsahuje viac iných zložiek ako napríklad uhľohydráty či cukry. Niekedy je to práve cukor, ktorý sa pridáva do potravín pre zvýraznenie chuti vďaka chýbajúcemu tuku. Jedlá ako šalátové dresingy, marinády, majonézy a omáčky často obsahujú skryté tuky a veľa kalórií.